brainspotting

Przetworzenie trudnych i traumatycznych doświadczeń, lęków i wszelkich problemów powodujących wzrost napięcia

„Brainspotting jest metodą terapii neuro-doświadczeniowej, czerpiącej z najnowszych osiągnięć neuronauki. Mechanizmy działania Brainspotting bazują na naturalnych i wrodzonych procesach samoregulacji oraz zdolności mózgu do samoreorganizacji i samoleczenia.

W procesie Brainspotting terapeuta odnajduje odpowiednią pozycję oczu, dzięki której z wysoko dostrojoną precyzją może dotrzeć do źródeł traumy przechowywanej w podkorowych strukturach mózgu.” źródło: brainspotting.pl 

Jak działa brainspotting

Znalezienie odpowiednej pozycji oczu otwiera szlak neuronalny do wspomnień i rozpoczyna przetwarzanie trudnych doświadczeń. Proces zachodzi w dostrojonej obecności terapeuty. Dzięki pracy na głębokim, podkorowym poziomie zmiany są szybkie i trwałe, nieporównywalne do terapii werbalnych, które nie sięgają tak głęboko. Brainspotting bazuje na naturalnych procesach zachodzących u człowieka w sposób automatyczny, jego podstawą jest zaobserwowany mechanizm, w który zostaliśmy wyposażeni.

Zaletą brainspottingu jest to, że nie trzeba opowiadać ze szczegółami o danym wydarzeniu czy problemie, ale warto mieć w sobie gotowość, aby je poczuć, wejść w nie i doświadczać tego, co zacznie się pojawiać.Są różne sposoby dotarcia do rozwiązania, a raczej bramki wejścia, później już mózg i ciało prowadzą, a my podążamy i przyglądamy się procesowi.

Brainspotting dotyczy pamięci powiązanej z przestrzenią i odczuciami w ciele. Prowadzi głęboko  przekraczając myśli, emocje, wspomnienia, obrazy, wrażenia sensualne i ruchowe. Dosięga nieświadomego.Efektem może być poczucie ulgi, zrozumienia, lepszy dostęp, przeprocesowanie problemu i obniżenie jego wpływu na nas, naturalne odsunięcie go od siebie lub zmiana subiektywnego poczucia jego jakości. A także wyraźniejsze połączenie z zasobami, wszelkimi pozytywnymi rzeczami, jakie życzymy sobie mieć przy sobie lub jakie są nam w danym momencie potrzebne, aby poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami.

Na co pomaga brainspotting

Traumy, lęki, trudne i przykre doświadczenia, również z dzieciństwa. Problemy z relacjami, wdzierające się wspomnienia, żałoba.  Nieokreślone złe samopoczucie „bez powodu”. Trudności codzienne i tematy sprzed lat, które nadal bolą. A także: rozwój, samopoznanie, wzrost zasobów wewnętrznych. Cokolwiek potrzebujesz przepracować – mózg znajdzie drogę lub stworzy nową. 

Istnieje odmiana brainspottingu zwana selfspotting, w której można indywidualnie eksplorować swoje przestrzenie pamięciowe, ale nie należy samemu zagłębiać się w traumy, ponieważ ponowne bycie z nimi sam na sam może być trudne i obciążające. Selfspotting najlepiej praktykować na pozytywnych tematach, np nauczyć się wyciszać i równoważyć.

Brainspotting można wykorzystać do wzrostu kreatywności, wzmocnienia połączenia ze swoim flow, radością, uczuciem bycia połączonym z samym sobą, swoją duchowością, siłą wyższą, aniołem stróżem, wewnętrznym dzieckiem, możliwości jest bardzo dużo.

Jak wygląda sesja brainspottingu

Brainspotting może odbywać się w ciszy lub może mu towarzyszyć rozmowa. Sesja może być wspierana muzyką bilateralną na słuchawkach, ale nie jest to konieczne. Znalezienie brainspotu, czyli punktu-kierunku patrzenia powiązanego z pamięcią może przebiegać przy użyciu wskaźnika lub spontanicznie, z wykorzystaniem przestrzeni wokół, a nawet z zamkniętymi oczami. To terapia relacyjna, przebiega w obecności dostrojonej osoby, która zapewnia ciche wsparcie, stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, zachęca do spojrzenia na to, co w danej chwili jest wewnętrznym doświadczeniem.

Początek

Zaczynamy od wybrania tematu sesji. Może to być bieżąca lub dawna sytuacja, zdarzenie, odczucie z nim związane. Za pomocą wskaźnika (lub w inny sposób) odnajdujemy brainspot korespondujący z pamięcią konkretnego problemu/ aktywacji w ciele z nim związanej.

Muzyka bilateralna

Sesja może odbywać się przy dźwiękach muzyki bilateralnej, która wzmacnia proces, ale możliwe jest też procesowanie w ciszy - bywa, że dodatkowe bodźce w postaci muzyki to za dużo. Brainspotting działa niezależnie od tego.

Przetwarzanie

Mózg procesuje na różnych poziomach, w tym na głębokim poziomie podkorowym. Mogą pojawiać się myśli, obrazy, emocje, ale też wewnętrzne połączenie ze sobą tam, gdzie jest spokój, gdzie już nie ma żadnych myśli ani emocji.

Moje doświadczenia

Brainspotting to bycie bliżej siebie. Pogłębienie wewnętrznego połączenia i uporządkowanie. Zanim spróbowałam, nie wiedziałam czego się spodziewać, miałam różne obawy na temat tego, co się może dziać - zupełnie niepotrzebnie. Brainspotting to terapia neurodoświadczeniowa, więc na pierwszy plan wysuwa się doświadczanie siebie w danym momencie. A doświadczenia są bardzo różnorodne - cielesne, emocjonalne, obrazowe, wrażeniowe - często trudne do opisania słowami. Można je zachować dla siebie, można się nimi podzielić. Co ważne, nie przeżywa się tego samotnie, jak wtedy... Tym razem jest obok świadek, który swoją cichą obecnością wspiera, nie przeszkadza, czasem podtrzymuje, a przede wszystkim JEST, można bezpiecznie podoświadczać , bo ktoś obok czuwa. Pomaga bycie zaciekawionym tym procesem, a kiedy już przetworzą się pierwsze tematy, to chce się więcej, ponieważ to jest leczący proces. Daje samoukojenie, wgląd w siebie i zdecydowanie obniża nasilenie problemu, z którym się pracuje.

Opinie

"Brainspoting mnie zaciekawił i zaskoczył, moje ciało mnie zaskoczyło, że potrafi pomóc jeśli mierzę się z jakimś bolesnym wspomnieniem, traumą, zapętleniem. Ten zabieg to dla mnie forma komunikacji z moim ciałem, kiedy ono faktycznie ma "głos" jakkolwiek dziwnie to zabrzmi. Chciałabym, żeby ludzie choć spróbowali. Bez jakiś wielkich oczekiwań, z ciekawości z otwartością. Myślę, że warto " 


"Ostatnio byłam u Kasi na sesji brainspottingu. To było niezwykłe doświadczenie. Wiele we mnie zrozumień dla spraw, które były wcześniej za duże. Miejsce lęku zamieniłam w spokój. Czuję, że odblokowały się przepływy w ciele i umyśle i że dosłownie budowały się nowe połączenia nerwowe. Kosmos. Po sesji byłam zmęczona w ciele, bo dużo się działo, umysł dużo odpuszczał swoich przekonań i blokad. Jednak w środku byłam spokojna i wypoczęta, odprężona, rozluźniona. Trudno to opisać słowami, warto doświadczyć. Bo też każdy przeżyje sesję na swój sposób. A Kasia ma wyjątkową umiejętność dawania przestrzeni dla mądrości procesu, bez narzucania swoich rozwiązań. Trzyma przestrzeń z takiego miejsca neutralności. Na tyle blisko, aby czuwać, naprowadzić, zadać odpowiednie pytania, ale na tyle daleko, że nie ingeruje swoją energią w proces. Świadkuje w milczeniu, gdy widzi, że coś się integruje, że ciało samo prowadzi. Ma w tym duże wyczucie, bardzo to cenię. Dziękuję!" Karolina

Publikacje na temat Brainspotting

Brainspotting: spojrzenie z bliska. Turning the Spotlight on Brainspotting:
Did an Unexpected Discovery Reveal a Quicker Path to Healing?
Chris Lyford, Psychotherapy Networker (2024)

Psychotherapeutic techniques for distressing memories: A comparative study of EMDR, Brainspotting, and Body Scan Meditation.
Fabio D’Antoni, et al. 
International Journal of Environment Research and Public Health.(2022).

The preliminary efficacy and clinical applicability of Brainspotting among Filipino women with severe post traumatic stress disorder
Teofilo Oca Palsimon Jr. 
Archives of Psychiatry and Psychotherapy, (2022).

Brainspotting reduces disturbance and increases Heart Rate Variability linked to distressing memories: A pilot study. 
Fabio D’Antoni. Mediterranean Journal of Clinical Psychology, (2021).

Brainspotting as a Neuroexperiential Process for Healing and Expansion
Dr. David Grand, keynote address transcript from the 2021 International Brainspotting Conference in Denver, July 2021.

Spot the Anger: Reducing Anger and Irritability with Brainspotting
Sara Hathaway Fletcher, Brandman University Proquest Dissertation Publishing (2020).

Brainspotting- The Efficacy of a New Therapy Approach for PTSD in Comparison to EMDR
Anja Hildebrand, David Grand, & Mark Stemmler, 
Mediterranean Journal of Clinical Psychology (2017)

Brainspotting Therapy: About a Bataclan Victim
Joanic Masson, Amal Bernoussi, & Charlemagne Simplice Moukouta, 
Canadian Center of Science and Education, (2017).

Persistent Genital Arousal Disorder as a Dissociative Trauma Related Condition Treated with Brainspotting- A Successful Case Report
Patricia FM, Jose FP, de F, and Marcelo M, 
International Journal of School and Cognitive Psychology, (2015).

Brainspotting: Sustained attention, spinothalamic tracts, thalamocortical processing, and the healing adaptive orientation truncated by traumatic experience.
F.M. Corrigan, D. Grand, & R. Raju, 
Medical Hypotheses, (2015).

Effective Treatments for Generalized Anxiety Disorder
Dr. Javier Anderegg (2015).

A preliminary study of the efficacy of Brainspotting: a new therapy approach for the treatment of PTSD.
A. Hildebrand, D. Grand, & M. Stemmler, Journal for Psychotraumatology, Psychotherapy Science, and Psychological Medicine (2014).

Brainspotting: Recruiting the midbrain for accessing and healing sensorimotor memories of traumatic activation
Frank Corrigan and David Grand, Medical Hypothesis, (2013).

źródło: brainspotting.pl